Kukulla

27 August, 2008

 blandford-capri-h.jpg(Rreshtat  me poshte jane shkeputur nga nje novele, te cilen jam duke e shkruar keto kohe, shpresoj shume qe te arrij ta mbaroj, pasi shume here me ndodh t’i le te paperfundura shkrimet e mia).

Ajo nuk nxirrte ze, kur une ia perdridhja krahun, kur i shpupurisja floket, apo kur e shgaravisja neper trup. Ia ngulja fort ne kofshe majen e mprehte te stilolapsit, pastaj e shtyja e bezdisur.
Pak me tej e merrja nder krahe, i rregulloja modelin e shprishur te flokeve, te argjendte dhe i perkedhelja kemben e vrare.(stilolapsi atje kishte lene nje njolle ngjyre vjollce).
Ajo perseri nuk nxirrte ze.
Heshtja e saj me çmendte.

Dukej se ajo fitonte gjithmone ; kur e keqtrajtoja… kur e perkedhelja… e kisha te veshtire betejen me te… nuk mund te luftosh me nje kundershtar qe te eshte dorezuar, ende pa filluar lufta.
Keshtu nje dite te bukur, i shkula krahet, koken, kembet dhe hodha ne kosh te pleherave.

Qe athere nuk luajta me me kukulla.

@ Arlinda G.

Advertisements

3 Responses to “Kukulla”


 1. pershendetje flokenaja!

  me pelqeu kjo skice letrare. e thjeshte ne forme, e pasur ne mendim,e shkruar me nje rrjedhshmeri te natyrshme. kam mendimin se edhe keshtu sic eshte e ruan autonomine e saj dhe nuk te krijon ndjesi fragmentale.

  te pershendes!

 2. flokenaja Says:

  Pershendetje Art.
  Perceptimi yt eshte i drejte, keshtu u nis ne fillim, vetem dhjete rreshta.
  Por tashme kam shkruar dyzete faqe, them se do dale dicka e bukur, nese e perfundoj.
  Mireseerdhe ne blogun tim!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: