Një ngastër me diell…

1 February, 2009

superstock_1569r-87013.jpg

Nëna ime,
ka një recetë për lumturinë…
 
më flet për të,
me duart e zbardhura,
zhytur, në brumin që mbrujt në tepsi…
 
Ajo shton kursyeshëm;
pak ujë… pak miell…
…çdo gjë me masë…
 
E shtriq brumin kujdesshëm në tepsi,
pastaj e ndan në ngastra…
 
një copë… për ëndrat…
një… për fitoret…
një tjetër…. për humbjet…
 
nëna vizaton me pirun,
nga një diell të vogël, për çdo ngastër…
 
e fut tepsinë në furrë,
pastaj kthehet rrëmbimthi nga unë,
…më urdhëron, prerë;
të ndjek recetën e saj me çdo kusht…
 
recetën… që ka shpikur për lumturinë time…
 
Nëna ime,
sot e ka mbrujtur atë…
… në ngastra të vogla… me nga një diell përsipër…
 
© Arlinda G.
 
 
 
Advertisements

12 Responses to “Një ngastër me diell…”

 1. xhenius Says:

  ja pra Flok sa pak u dashka per te qene e lumtur,pak miell e pak uje….
  lum nena qe te ka!


 2. nuk solle ketu thjesht nje poezi. solle nje lule gjithe arome dhe ngjyra nga lendinat e shpirtit tend, qe te na zbukuroje ditet e te na beje te harrohemi. Dhe duket qe ne shpirtin tend, pranvera eshte ulur kembekryq…

  uroj te jesh sa me mire!

 3. flokenaja Says:

  Hi xhenius !

  Gjithe sekreti eshte te gjesh masen e duhur…

  Hi Art!
  Edhe une te njejten gje uroj per ty, faleminderit qe me viziton…

 4. eni Says:

  oh sa e ngrohte.
  flm per kete poezi te bukur

 5. flokenaja Says:

  Eni, faleminderit ty qe me lexon !

 6. Krasta Krau Says:

  Fantastike.. pa rrena keto jane vargje te mrekullueshme

 7. flokenaja Says:

  Te falenderoj shume krasta !
  Je i mirepritur ne blogun tim.

  Arlinda

 8. nexhi Says:

  Kenaqesi ta lexoja kete pjese flok 🙂
  te lumte dora

 9. flokenaja Says:

  Faleminderit nexh, dhe mireushfaqe ketej nga nahija ime.

  🙂

 10. Arza Says:

  Poezi e bukur… sekreti lumturise-Lumturou me ato qe ke .

 11. kontakt Says:

  Keni vargje te arrira! Nuk po perqendrohem vetem ne kete,por per gjithe c’ka lecita ne blag-un tuaj…

 12. flokenaja Says:

  Ju falenderoj shumë për “lëçitjen” 🙂


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: