Pakt

15 October, 2009

aa008666.jpg

Ne flasim për motin,
ekspresin e mëngjesit…

shtojmë pak politikë,
sa për të trembur metaforat dhe retiçencat,
që flatrojnë turbulltaz nëpër fjalë…

pastaj heshtim…

unë gjithmonë shtirem se nuk i dëgjoj,
ato goditje të mbytura,
që të shurdhohen brenda kraharorit…

e ti, asnjëherë nuk më thua,
që aty,
brenda një poezie,
je duke më mbytur, e dashur, njëherazi…

kuptohemi kaq mirë, në heshtje ne të dy,
ndërsa vrasim ditët nga pak,
nën këte pakt të pashkruar…


Ne flasim… për motin,
trenat e humbur,
gështenjat e pjekura…

shtojme pak politikë,
sa per të zh’bërë ngrohtësinë e pasofistikuar të frymëve,
që veshin suprinën e akullt, të xhamit…

Pastaj heshtim…

e ashtu heshturazi,
une kam kaq frikë të të mbështes kokën në krahor,
e të mësoj ç’shkruan për mua atje brenda…

© Arlinda G.

21 Responses to “Pakt”

 1. eni Says:

  me pelqen shume

 2. flokenaja Says:

  edhe mua en’ 🙂

 3. Arza Says:

  E mrekullushme .

 4. flokenaja Says:

  Hi arza 🙂

 5. Kamomila Says:

  Me pelqeu poezia.

  Pergezime…. 🙂

 6. flokenaja Says:

  Miresevjen kamomila ! 🙂

 7. xhenius Says:

  femerore,bukur, ciao!

 8. flokenaja Says:

  ciaoooo

 9. sirena e shpirtrave Says:

  pergezime e dashur…vertet e bukur….eshte e disata here qe e lexoj…kam ‘ngecur’ ketu :)…

 10. flokenaja Says:

  edhe une “kam ngecur”, nder te rrallat poezi te miat qe arrij ta mbaj mend permendesh 🙂

 11. peshperitesi Says:

  2-3-1-3-4-3 / 3-3-1-3
  Vargezim komplet palidhje ; fantastike dmth 🙂

 12. flokenaja Says:

  spara prato, ti e di qe ketu mund te thuash cfaredolloj gjeje qe mund te te vije nder mend, nuk kam censure une 🙂

 13. peshperitesi Says:

  Jo une ca kisha per te thene e thashe 😀

  Mirepo nuk e kisha me ironi. Une e kam inat poezine me forme te rregullt ( rime, vargezim, metrik ). Kuptohet qe me perjashtime, mirepo ne pergjithesi me duken si “9-kacet” e Enverit ; te njesojta dhe shume katrore. Mua edhe buka kur e blej nuk me pelqen e rregullt, ndaj e kafshoj rruges ( ne fakt vetem kur eshte e ngrohte 😛 )

 14. flokenaja Says:

  njesoj dhe une… nuk shkruaj dot me rregulla 🙂 do me dukej matematike nese do e beja… dhe ne matematike nuk kam qene mire hic… tere jeten e kam patur kompleks qe nuk ma priste ne matematike : D

 15. sirena e shpirtrave Says:

  Flo…edhe pse kam “ngecur” pres te lexoj prej teje.
  Me bie rruga shpesh ketej nga ti dhe …”sme ke shkruar me”….
  Te pershendes e dashur 🙂

 16. flokenaja Says:

  Te pershendes dhe une sirene e dashur, po ti me kap kur jam ne situata te turbullta, telashe e dashur… “dhe telashet nuk kane te sosur” ka qene nje film me virna liz dikur 🙂

 17. sirena e shpirtrave Says:

  Ha, perfekte. Pikerisht momenti i duhur per te nxjerre me te miren e vetes… 😀

 18. Zana Says:

  Mire dita Flo…Ah sikur vertet te ndodhe qe dikush te ndjeje e perceptoje ndjenjat e vetea e te tjetrit me kaq elegance e sqime…prandaj poezia jote eshte e rralle…Si nje diçka qe e gjen ne dyanet e mrekullueshme te antikuareve ne Via Condoti…Gjenite u bene te tille kur sfiduan rregullat…..Rregulli per mendimin tim vret frymezimin,limiton mundesine e shprehjes…..Rregullat nuk respektojne l’indole naturale te njeriut…poshte rregullat 🙂

 19. flokenaja Says:

  Mirdita Zane! Ti me perkedhel… do ta fus ne kornize kete koment! 🙂


 20. Do you people have a facebook fan page? I looked for one on twitter but could not discover one, I would really like to become a fan!

 21. unica Says:

  wow, se kisha vizituar me pare kete faqe. me duket do mbetem gjate ketu. dmth. kjo eshte e sigurt. do mbes ketu. fantazi! kisha kohe qe sperhumbesha ne lexim. falemnderit.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: